Wolphram Alpha (www.wolframalpha.com) je on-line servis koji daje odgovore na vaša pitanja, za razliku od recimo Google-a, koji će izbaciti listu stranica na kojima se pojavljuje unijeta fraza. Projekat je razvijen od strane Stivena Wolframa, poznatog matematičara koji je za ovaj projekat dobio niz priznanja. Ovaj answer-engine, kako ga mnogi definišu, za proračune koristi raniji Wolframov proizvod koji se zove Mathematica (sadrži 5 miliona linija koda!!!).
Razlog iz kojeg sam se odlučio da pišem o ovom servisu je njegova ogromna mogućnost primjene u savremenoj nastavi. Nakon malo vježbe u postavljanju upita i pokretanju ovog servisa, svi se mogu uvjeriti u njegovu efikasnost. Da biste što bolje shvatili način na koji ovaj servis funkcioniše, najbolje da posjetimo stranicu sa primjerima, gdje je objašnjeno korišćenje ovog engine-a za različite kategorije (od matematike i fizike, do umjetnosti i medicine). Krenimo sa matematikom! Odmah primjećujemo da imamo više matematičkih kategorija, koje je nemoguće opisati u jednom članku, pa sam pokušao da izdvojim neke zanimljive. Preporučujem da u početku koristite ove stranice sa primjerima, koje biste prepravljali da odgovaraju vašim potrebama, dok kasnije možete svoje upite pisati direktno na početnu stranu.
Odmah su mi u oči upali primjeri koji se obrađuju u prvom razredu srednjih škola: iskazni račun i Veneovi dijagrami.
U ovom primjeru odmah vidimo da “&&” označava logičku operaciju “i”, a “||” logičku operaciju “ili”. Sada možemo pisati i mnogo komplikovanije logičke izraze (“=>” označava implikaciju, “<=>” ekvivalenciju, itd)
Sa slike iznad lako možemo shvatiti kako funkcionišu upiti za Veneove dijagrame (“complement” je komplement skupa, “intersect” presjek, a “union” unija). Račun sa kompleksnim brojevima je veoma jednostavan za unos:
kao i rješavanje i faktorisanje stepenih jednačina:
Grafik bilo koje funkcije dobićete pomoću komande “plot”. Na slici je prikazan grafik funkcije z=sin(x)cos(y) u 3D-u, jasno je da je veoma lako napraviti grafike bilo koje funkcije i u 2D-u. Ako želite više grafika na jednoj slici, prosto odvojite funkcije zarezima.
Za izračunavanje integrala se koristi naredba “integral”:
Kao neko ko ima prilično skromno znanje iz oblasti hemije i fizike, pokušao sam da se snađem i u tim kategorijama. Evo nekih mojih početničkih koraka, a profesionalce iz ovih oblasti pozivam na dalja istraživanja. Vidio sam da veoma lako mogu doći do važnih informacija o nekom hemijskom elementu ili jedinjenju.
a izjednačavanje hemijskih formula sa može dosta lako naučiti pomoću ovakvog upita:
Primjenu drugog Njutnovog zakona možete lako isprobati ako unesete vrijednosti za masu i ubrzanje. Klikom na opciju “Show formula” dobijate formulu na osnovu koje je sila izračunata.
A evo kako WolframAlpha primjenjuje Omov zakon i izračunava otpor pri zadatim vrijednostima za jačinu i napon struje:
Na kraju, pokušao sam da saznam nešto više o određenim notama, koja im je pozicija na klavijaturi, čak i da čujem kako zvuče!
U razgovoru sa mnogim nastavnicima sam primijetio da izbjegavaju korišćenje ovakvih alata uglavnom zbog jezičke barijere. Pošto su ovdje u pitanju uglavnom stručne riječi, preporučujem korišćenje Google-ovih stranica za prevod (http://translate.google.com/#en|sr|) , koje možda neće perfektno prevesti neki složeniji tekst, ali su za ovakve izraze odlično rješenje.
Ovaj tekst je samo zagrebao površinu usluga koje Vam nudi WolframAlpha. Nadam se da ćete u okviru svojih oblasti istraživati mnogo dublje nego što sam to ja ovom prilikom učinio.